Skarbonka w koncie ROR

Konta ROR ze skarbonką

Jak oszczędzać przy pomocy skarbonki?

Któż z nas najmłodszych w latach swojego życia nie odkładał drobnych kwot do skarbonki?  W dorosłym życiu u niektórych osób zanika nawyk oszczędzania i ciężko go sobie wyrobić.  Otaczające nas zewsząd promocje i reklamy nie ułatwiają zadania. Bez przerwy ulegamy zakupowym emocjom i zamiast odkładać swoje pieniądze, wolimy je wydać na rzeczy, które po kilku dniach okazują się niepotrzebne.  Jest wiele sposobów na wyrobienie w sobie nawyku oszczędzania. Jednak trzeba wykazać choć trochę silnej woli aby te sposoby zadziałały. Marketingowcy doskonale zdają sobie sprawę z naszej słabości do wydawania pieniędzy.  Wymyślają coraz to nowe sposoby aby nasze pieniądze zamiast do przysłowiowej skarbonki lub konto oszczędnościowe trafiamy do kas supermarketów. Niskie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych również nie pomaga w wyrobieniu sobie nawyku odkładania pieniędzy na gorsze czasy.

Kiedy zdarzy się nieprzewidziany wydatek a nie mamy zaoszczędzonych pieniędzy to chętnie chętnie sięgamy po kredyt. Wtedy oprócz codziennych wydatków dochodzi nam do spłacenia jeszcze rata kredytu. W takiej sytuacji jest jeszcze trudniej rozpocząć oszczędzanie.

Niektóre banki wyszły naprzeciw osobom chcącym rozpocząć regularne oszczędzanie i udostępniły bardzo ciekawe narzędzie dołączone do konta ROR. Tym narzędziem jest tzw. skarbonka.

Najlepsze konta ze skarbonką

Jak funkcjonuje tak zwana skarbonka w koncie bankowym? Skarbonka to nic innego jak osobne subkonto przeznaczone do składania niewielkich kwot pieniędzy. Jak wykonujemy jakąś transakcję na przykład płacimy kartą za zakupy w sklepie to bank przekażę niewielką kwotę z naszego konta ROR na subkonto potocznie zwane skarbonką.  Jakie to mają być kwoty musimy wcześniej zdefiniować za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Najczęściej odbywa się to w ten sposób, że transakcje są zaokrąglone do pełnej kwoty i różnica pomiędzy wartością transakcji a zaokrągloną kwotę trafia na konto skarbonki. Przykładowo jeśli mamy do zapłaty za zakupy 28,70 zł to bank pobierze nam z konta ROR kwotę 29 złotych i różnicę w postaci 30 groszy przekaże automatycznie na konto skarbonki.  Możemy też ustawić zaokrąglanie kwot do pełnych 10 złotych. Wtedy bank przy opisanej wyżej transakcji pobierze z konta 30 złotych z czego 1,3 zł przekażę do skarbonki. W niektórych bankach zamiast zaokrąglania kwot możemy zdefiniować jaki procent od każdej z transakcji będzie przekazywany do skarbonki.

Środki zgromadzone na koncie skarbonki możemy w każdej chwili wybrać. W niektórych sytuacjach bank może pobrać opłatę za wypłacenie tych środków. Dlatego przed zleceniem wypłaty warto sprawdzić na jakich warunkach może nas twoje oszczędności wypłacić za darmo (przykładowo w mBanku darmowa jest jedna wypłata w miesiącu).

Skarbonka w mBanku

Za otwarcie i prowadzenie skarbonki mBank nie pobiera żadnych opłat. Środki tam zgromadzone podlegają oprocentowaniu nominalne w skali roku wysokości 0,5%. Osoby oszczędzając regularnie mogą liczyć nawet na oprocentowanie w wysokości 1%. Wysokość kwot które będą przekazywane na konto skarbonki możemy zdefiniować na trzy sposoby: zaokrąglenie kwoty do pełnych 10 zł, stała kwota pobierana od każdej transakcji  lub określony procent z przedziału od 11% do 15% pobierany od każdej transakcji. Jedna wypłata z konta skarbonki w miesiącu jest darmowa.

 

Smart Saver w ING Bank Śląski

ING Bank Śląski nie pobiera żadnej opłaty za otworzenie Smart Saver. Oprocentowanie wynosi 2,5% dla kwot mniejszych niż 5000 zł oraz 0,7% dla kwot wyższych niż 5000 zł. Za wypłacenie środków bank nie pobiera żadnej opłaty a odsetki nie podlegają utracie. Możemy zdefiniować dwa sposoby potrącania kwot na Smart Saver: zaokrąglenie kwoty transakcji do pełnych 5 złotych lub procent od kwoty transakcji w przedziale od 1% do 10%.

Skarbonka w aplikacji IKO w banku PKO BP S.A

Ta skarbonka działa na nieco innych zasadach. W tym przypadku wpłat do skarbonki musisz dokonywać samodzielnie, nie są one potrącane od wykonanych transakcji. Istnieje możliwość zdefiniowania pięciu różnych skarbonek.  Bank oferuje 2 rodzaje skarbonki: skarbonka wirtualna oraz skarbonka w ramach konta oszczędnościowego. aplikacja Iko przypomina o dokonywaniu wpłat do skarbonki.

Skarbonka w Getin Bank

Otwarcie i prowadzenie jest darmowe. Oprocentowanie wynosi od 1% do 1,4%. Można zdefiniować jeden sposób potrącania kwoty do skarbonki i jest to zaokrąglenie transakcji przy płatności kartą do pełnych złotówek, pełnych pięciozłotówek lub pełnych dziesięciu złotych.  Środki zgromadzone na koncie skarbonki można w każdej chwili wypłacić bez utraty odsetek.

 

Powyżej wymieniliśmy charakterystyka skarbonek najpopularniejszych bankach. Oczywiście aby móc skorzystać ze skarbonki należy mieć w danym banku konto. No po prostu metodą jest otworzenie konta przez Internet.  Pod każdym opisem skarbonki znajduje się link który przeniesie cię bezpośrednio na stronę banku i tam możesz złożyć wniosek o otworzenie konta.

Naszym zdaniem korzystanie ze skarbonki  jest bardzo dobrym sposobem na regularne oszczędzanie. Pozwala on na automatyczne odkładanie niewielkich kwot które czasem w przeciągu kilku miesięcy potrafią zamienić się dość pokaźną sumę pieniędzy. Wtedy można zdecydować co dalej zrobić z tymi środkami.  Czy przechowywanie dalej na rachunku skarbonki? Czy kupić rzecz na której zakup zbieramy pieniądze? Czy zainwestować je w rozsądny sposób aby przynosiły dochód pasywny? Możliwości jest wiele.

Stan aktualny na 18.03.2017

DARMOWE WYPŁATY Z BANKOMATÓW!