Co daje posiadanie konta bankowego?

Konto w banku - czy warto?

Czy warto otwierać konto bankowe?

Co daje posiadanie konta bankowego?

W dzisiejszych czasach  posiadanie konta bankowego to nie tylko wygodne przyjmowanie i deponowanie płatności. Konto ROR sprawia, że wiele czynności związanych z finansami możemy załatwić wygodniej oraz zaoszczędzić wiele czasu. Zdecydowana większość banków udostępnia posiadaczom rachunków dostęp do bankowości internetowej. Dzięki temu wiele rzeczy można wykonać samodzielnie nie czekając w długich kolejkach do okienka bankowego. Obsługa konta przez Internet pozwala zaoszczędzić nie tylko czas ale i pieniądze. Jeżeli wybierzemy się do banku osobiście aby zlecić jakąś operację, zwykle bank naliczy za taką usługę mniejszą lub większą opłatę. Przy korzystaniu z bankowości internetowej większość czynności które wykonujemy samodzielnie nie powoduje naliczenia przez bank opłaty.

Szybkie i wygodne opłacanie rachunków

Prawie każda dorosła osoba podsumuje co miesiąc jakieś rachunki do opłacenia. Jeżeli nie mamy konta bankowego to musimy z tymi rachunkami udać się do placówki pocztowej lub banku aby dokonać opłaty. Oprócz tego żę przyjdzie nam czekać niekiedy w długiej kolejce to jeszcze za każdy opłacony rachunek bank lub Poczta pobierze sobie prowizję. Kwoty prowizji są zwykle niewielkie ale gdybyśmy policzyli ile pieniędzy wydajemy w ten sposób w ciągu roku to na pewno nazbierałaby się dość duża kwota. Z pewnością te pieniądze można by wydać na znacznie przyjemniejsze rzeczy niż płacenie tego typu prowizji.   Sytuacja wygląda inaczej jeśli posiadamy konto bankowe z dostępem do bankowości internetowej. Wtedy możemy zalogować się na specjalnej stronie, wprowadzić dane odbiorcy przelewu oraz kwotę, zaakceptować przelew i rachunek mamy opłacony. Oczywiście pod warunkiem że posiadamy na swoim koncie ROR środki w odpowiedniej wysokości.  Jako że większość banków nie pobiera opłaty za przelewy wykonane samodzielnie przez Internet to istnieje duże prawdopodobieństwo ile za tego typu operację nie zapłacimy ani złotówki.  Wcześniej przy otwieraniu konta bankowego warto się dowiedzieć czy przelewy które sami wykonamy z konta będą na pewno darmowe. Jeżeli mamy rachunki które musimy opłacać co miesiąc to możemy ustanowić na swoim koncie stałe zlecenie. Wtedy wystarczy podać tylko raz dane odbiorcy a bank będzie pamiętał aby co miesiąc taki przelew wykonać. Stale zlecenie możemy wycofać w dowolnej chwili.  Na swoim internetowym koncie bankowym możemy również ustawić tak zwane szablony przelewów dla odbiorców do których często przelewamy środki. Ta funkcja działa podobnie jak kontakty w telefonie komórkowym. Dane odbiorcy przelewu wprowadzamy tylko raz i są zapamiętane w naszym panelu internetowym.  Przy wysyłaniu kolejnych przelewów do tego odbiorcy generuje się nam już uzupełniony formularz.

Szybkie płatności za zakupy przez Internet

Posiadanie konta w banku jest dużym ułatwieniem podczas dokonywania zakupów przez Internet. Zapłata za zakupy kartą  debetową lub za pośrednictwem któregoś z operatorów płatniczych powoduje że pieniądze bardzo szybko znajdą się na koncie sprzedawcy.  Dzięki temu zamówione towary szybciej zostaną do nas wysłane. Gdybyśmy nie posiadali konta bankowego  trzeba by było udać się na pocztę lub do banku. Nie dość że przyszło by nam zapłacić prowizję to jeszcze pieniądze przekazane w ten sposób idą znacznie dłużej niż podczas szybkiej płatności internetowej.  Co za tym idzie dłużej i musielibyśmy czekać na otrzymanie zamówionych towarów. Jeśli nie mamy konta bankowego, a zależy nam na szybkim otrzymaniu przesyłki, to możemy wybrać opcję wysyłki za pobraniem.  W wielu przypadkach koszty takiej przesyłki są zdecydowanie droższe niż przy płatności z góry.

Płatności kartą za zakupy w sklepie

Przy otwieraniu konta bankowego możemy zamówić sobie kartę debetową. Karta debetowa nie tylko służy do wypłacania pieniędzy w bankomacie ale również możemy przy jej pomocy płacić za zakupy w sklepie. Jest to bardzo szybki wygodny sposób dokonywania płatności za zakupy.  Nie musimy tracić czasu przy oczekiwaniu na wydanie reszty.  Nie musimy również nosić przy sobie dużej ilości gotówki co ogranicza ryzyko utraty naszych ciężko zarobionych pieniędzy w wyniku kradzieży.

Większa szansa na otrzymanie kredytu

Jeżeli przez dłuższy okres czasu posiadamy konto w danym banku zapewniamy odpowiednie obroty na tym koncie to mamy większą szansę na otrzymanie kredytu. Niektóre banki przygotowują ma swoich klientów atrakcyjne oferty. Można wtedy otrzymać kredyt na uproszczonych zasadach bez potrzeby przedstawiania dokumentów dochodowych.  W koncie bankowym możemy również otrzymać tak zwany debet i skorzystać z niego w razie nagłych nieprzewidzianych wydatków.

Wygodne zarządzanie domowym budżetem

Niektóre banki udostępniają swoim klientom specjalne aplikacje które pozwalają w prosty sposób zarządzać domowym budżetem. W przejrzysty sposób można sprawdzić jak wyglądają nasze wydatki oraz dochody. Takie informacje pozwalają lepiej organizować finanse w przyszłości.

Dlaczego niektóre osoby nie decydują się na otworzenie rachunku bankowego? Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej wymienianych  powodów dla których  część osób nie otwiera konta w banku:

1.  Doskonale sobie radzą bez konta bankowego.

Tak to prawda bez konta bankowego da się żyć.  Jednak skoro jego posiadanie  pewne sprawy ułatwia i przyspiesza pomyślimy że warto takie konto otworzyć.  Istnieje wiele rzeczy bez których doskonale sobie radzimy, lecz ze względu na oszczędność czasu i wygodę decydujemy się ich posiadanie.

2.  Nie mam jeszcze stałych dochodów więc nie mogę mieć konta bankowego.

Aby otworzyć konto bankowe nie trzeba mieć stałych dochodów. Można sobie samemu wpłacać na konto dobrowolne kwoty,  które później przeznaczymy np za zakupy przez Internet. W przypadku braku stałych wpływów najlepiej otworzyć konto które jest bezwarunkowo darmowe jak na przykład w Nest Banku. W przypadku podjęcia pracy będziemy mogli od razu podać numer konta do wypłaty pensji.

3. Konto bankowe jest drogie w utrzymaniu

Konto bankowe wcale nie jest drogie w utrzymaniu pod warunkiem że wybierzemy w odpowiednie. W niektórych bankach możemy bardzo łatwo uniknąć opłat za konto pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej aktywności na rachunku bankowym.  Jest też kilka banków które oferują konto zupełnie za darmo i nawet jak z takiego konta aktywnie nie korzystamy to bank nie pobiera żadnej opłaty.

4. Ktoś w rodzinie ma konto i w razie potrzeby z niego korzystam.

Samodzielne korzystanie z własnego rachunku jest o wiele praktyczniejsze. Korzystanie z cudzego konta może czasem prowadzić do sporów na przykład z powodu wydatków. Może też narażać właściciela rachunku na niepotrzebne konsekwencje w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego. W dzisiejszych czasach posiadanie własnego ROR  nie jest żadnym dobrem luksusowym i nie wymaga dużej ilości czasu na jego otworzenie. Dlatego warto zadbać o to aby mieć swoje własne konto bankowe.

5.  W mojej okolicy nie ma banku.

Jeżeli w twojej okolicy nie ma banku to tym bardziej powinieneś otworzyć konto bankowe. Większość spraw związanych z bankowością załatwisz przez Internet lub telefon bez potrzeby wyjazdu do odległych placówek bankowych.  Jeśli chceszz otworzyć konto bankowe to nie jest wymagana twoja wizyta w banku. Wniosek o otworzenie rachunku bankowego możesz złożyć przez Internet a umowę do podpisania bezpłatnie przywiezie kurier.

6. Nie mam zaufania do banków

No cóż masz takie prawo. Najpierw musisz odpowiedzieć sobie przed samym sobą skąd ta nieufność się bierze i czego się obawiasz. Być może Twoje negatywne przekonania opierają się na niesprawdzonych  informacjach od innych osób. Może jednak warto abyś otworzył rachunek bankowy płacą na niego niewielkie kwoty i przekonał się osobiście czy twoja nieufność ma uzasadnienie.

7. Mam komornika i obawiam się zajęcia środków z konta bankowego

Ta obawa może być uzasadniona. Większość kąt w popularnych bankach komornik może bez problemu namierzyć. Tutaj należy pamiętać o kwocie wolnej od zajęcia która w chwili pisania tego artykułu wynosi około 1500 zł. Tak więc w ograniczonym zakresie jak najbardziej można korzystać z uroków bankowości.

Podsumowując posiadanie konta bankowego daje nam wiele możliwości. Abyśmy byli zadowoleni a konto odpowiadało naszym wymaganiom warto zastanowić się w którym banku je otworzyć. W obecnym czasie na tym rynku panuje duża konkurencja i banki prześcigają się w tworzeniu udogodnień dla klientów.  Najlepiej zapoznać się z ofertą wielu banków i wybrać takie konto które najbardziej odpowiada naszym potrzebom i wymaganiom.