Wszystko o usłudze BLIK

Czym jest BLIK i do czego służy?

Chyba nie ma osoby która by nie wiedziała do czego służy karta debetowa.  Natomiast jeżeli chodzi o BLIK to wiele osób jeszcze się zastanawia co to za usługa.   Czy w artykule postaramy się odpowiedzieć to to jest BLIK i do czego służy.  BLIK jest polskim systemem płatności mobilnych i oblicz niego korzystać trzeba mieć zainstalowaną specjalną aplikację. Pierwowzorem pliku są płatności mobilne IKO prowadzone przez PKO Bank Polski.  No bazie tych płatności po porozumieniu się kilku banków powstała usługa BLIK. W praktyce wygląda to tak, że aplikacja którą mamy pobraną na przykład na telefon komórkowy, generuje sześciocyfrowy kod, którym możemy zaakceptować płatności lub wypłaty z bankomatu.

Jak zapłacić BLIK-iem w sklepie?

Aby zapłacić BLIK-iem w sklepie wystarczy wykonać tylko dwie czynności. Na początek przy pomocy aplikacji pobranej na telefon należy wygenerować sześciocyfrowy kod. Tutaj należy pamiętać że taki kod jest ważny tylko dwie minuty. Wyenerowany kod należy wpisać w do terminala płatniczego i zaakceptować.  To wszystko co musimy zrobić aby zapłacić blikiem za zakupy.  Nie musimy mieć przy sobie karty debetowej.  Wystarczy  mieć przy sobie telefon z zainstalowaną aplikacją

Jak wypłacić BLIK-iem pieniądze z bankomatu?

Wypłacanie gotówki z bankomatu przy pomocy usługi BLIK też tak samo proste.  na monitorze bankomatu wybieramy opcję „wypłata BLIK” lub „wypłata bez karty”.  W zależności od bankomatu opcja ta może być różnie nazwana. Następnie podobnie jak przy płatności BLIK-iem za zakupy generujemy sześciocyfrowy kod. Wygenerowany w ten sposób kod wprowadzamy na klawiaturze bankomatu. Po wykonaniu tych czynności pozostaje nam już tylko wybrać kwotę wypłaty, zaakceptować i odebrać gotówkę.  Do przeprowadzenia tej operacji co potrzebujemy karty debetowej oraz numeru PIN.

Lista banków, która oferują konta bankowe kompatybilne z usługą BLIK:

ING Bank Śląski – kliknij i poczytaj na temat konta w ING Bank Śląski

Bank Millennium kliknij i poczytaj  na temat konta w Banku Millennium

PKO Bank Polski – kliknij i poczytaj na temat konta w PKO Bank Polski

Orange Finanse

mBank –  kliknij i poczytaj  na temat konta w mBanku

Bank Zachodni WBK – kliknij i poczytaj więcej na temat konta w BZ WBK

Alior bank

Getin Bank – kliknij i poczytaj więcej na temat konta w Getin Bank

T Mobile – usługi bankowe

BGŻ BNP Paribas – kliknij i poczytaj więcej na temat konta w BGŻ BNP Paribas

Raiffeisen Polbank

Czym są czeki BLIK?

Czeki BLIK są bardzo przydatnym gdy na przykład  chcemy przelać pieniądze osobie która nie posiada konta bankowego.  Wówczas przy pomocy aplikacji generujemy czek.  Czek BLIK to nic innego jak dziewięciocyfrowy numer wygenerowany przez aplikację.
W  momencie tworzenia czeku nadajemy mu hasło oraz ustalamy okres jego ważności.  Maksymalny okres ważności wynosi 72 godziny.  Gdy czek traci ważność pieniądze wracają na konto wystawcy, oczywiście pod warunkiem że nie dostał wcześniej zrealizowany przez odbiorcę. Diewięciocyfrowy numer czeku wraz z hasłem wysyłamy o sobie o której chcemy przelać pieniądze. czeki BLIK można realizować wykonując płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych oraz wypłacając gotówkę w bankomacie.  Czeki BLIK możemy również ustawiać sami dla siebie korzystać z nich gdy nie mamy przy sobie telefonu komórkowego.

BLIK a bezpieczeństwo

Kod płatności generowany BLIK-iem jest ważny tylko dwie minuty.  Dzięki temu płatności tego typu są bardzo bezpieczne.  nawet jeśli osoba postronna wejdziesz w posiadanie naszego kodu to nie zdąży go użyć w celu uszczuplenia konta.  Bezpieczne są również wypłaty blikiem z bankomatu. Jako, że fizycznie nie składamy żadnej karty do urządzenia mamy pewność że nikt nie skopiuje jej danych do wykorzystania w celach przestępczych.

 

 

 

 

DARMOWE WYPŁATY Z BANKOMATÓW!