Błędny przelew - Odzyskaj pieniądze

Jak odzyskać błędnie przelane środki z konta?

Podczas wykonywania przelewu bank weryfikuje tylko poprawność  numeru konta odbiorcy.  Nie sprawdza przy tym imienia i nazwiska, adresu  czy innych danych które podajemy w formatce przelewu. Z jednej strony jest to bardzo wygodne, z  drugiej strony czasem dochodzi do pomyłek które mogą być dość poważne w skutkach. Zdarzają się przypadki że przelejemy pieniądze na konto które nie należy do tej osoby do której chcemy wykonać przelew.  W dobie bankowości elektronicznej przelewy realizowane są bardzo szybko i często nie mamy już czasu na zatrzymanie transferu pieniędzy.  Zanim zorientujemy się że nastąpiła pomyłka środki spoczywają już na koncie odbiorcy.

Co zrobić gdy błędny przelew został zrealizowany przez bank?

Co możemy zrobić w takiej sytuacji?  Zgodnie z obowiązującym prawem nienależnie otrzymane środki należy zwrócić.  Jeżeli znany tożsamość odbiorcy błędnie wykonanego przelewu to możemy go wezwać do zwrotu nienależnych mu pieniędzy.  Jeżeli zrobi to dobrowolnie to problem mamy rozwiązany. Jeżeli ta osoba nie odda nam pieniędzy pozostaje nam już tylko złożenie pozwu w sądzie który wyda Tytuł Wykonawczy. Posiadając prawomocne postanowienie sądu możemy udać się do komornika który będzie egzekwował od dłużnika nasze pieniądze.

Bank przyjdzie z pomocą

Problem pojawia się wtedy gdy nie wiemy kto jest właścicielem konta na które dokonaliśmy błędnego przelewu.  Do tej pory uzyskanie danych osoby do której trafił nienależny jej przelew było bardzo trudne ze względu na tajemnicę bankową.  W ostatnim czasie prawo się zmieniło i uzyskanie takich informacji jest dużo łatwiejsze.  Jeżeli omyłkowo przelejemy komuś środki możemy z tym problemem zwrócić się do banku.  Bank w naszym imieniu skontaktuję się z osobą która otrzymała nienależne jej środki i wezwie do ich zwrotu. Jeżeli z beneficjent nienależnych mu pieniędzy nie dokona zwrotu w terminie wyznaczonym przez bank wtedy otrzymamy od banku jego dane osobowe niezbędne do podjęcia działań prawnych.  

Przelew na nieaktualny numer konta

W dużo lepszej sytuacji są osoby które przez pomyłkę dokonały przelewu na zamknięte konto.

Napisała do nas czytelniczka która pomyłkowo wykonała przelew na nieistniejące konto.  Przelała pieniądze dla swojej siostry, która dawniej miała konto w Alior Banku a kilka miesięcy temu przeniosła się na mBank.  Pani Ania (tak ma na imię nasza czytelniczka) przepisała numer konta ze starej kartki i pieniążki poszły do Alior Banku.  Co można zrobić w takiej sytuacji? Pani Ania jest zaniepokojona, że stary numer konta jej siostry, został przypisany jakiemuś nowemu klientowi banku.  Czy obawy Pani Ani są słuszne?  Z całą pewnością możemy powiedzieć, że jej obawy są bezpodstawne.  Każdy nowy klient banku otrzymuje numer konta który jeszcze nigdy nie był w użyciu. Tak więc Pani Ania nie musisz się obawiać że jej pieniądze trafiły w niepowołane ręce.

W przypadku kiedy środki zostaną przelane na nieaktywny numer konta bank zwraca je z powrotem do nadawcy.  Tak więc Pani Ania powinna uzbroić się w cierpliwość i czekać aż środki wrócą na jej konto.  Pieniądze są zwykle zwracane automatycznie i nie ma konieczności zgłaszania reklamacji w banku. Jeżeli zorientujemy się w miarę szybko że została popełniona pomyłka i pieniądze jeszcze nie opuściły naszego banku, wtedy jest sens za telefonowania na infolinię z prośbą o cofnięcie takiego przelewu.  W pozostałych przypadkach pozostaje czekać. Gdyby minęło 4 dni a pieniądze nadal nie wracały wtedy warto poprosić w banku o wyjaśnienie. Mogła wydarzyć się sytuacja że stare konto odbiorcy z rozmaitych powodów nie zostało jeszcze zamknięte.  Wtedy środki przychodzące zostałyby zaksięgowane na starym koncie, a  odbiorca nie byłby świadomy, że tam trafiły.

W przypadku Pani Ani wszystko skończyło się szczęśliwie. Otrzymaliśmy maila, że pieniądze wróciły na jej konto. Czas jaki minął od wykonania błędnego przelewu do zwrotu środków wyniósł niecałe 2 dni. Jednak nie jest jest to reguła i w niektórych bankach czas na zwrot środków może wynieść nawet 4 dni. Pani Ania nauczona doświadczeniem już zawsze będzie sprawdzała czy przelewa pieniądze na odpowiednie konto.

Warto przed zaakceptowaniem przelewu dokładnie sprawdzić czy numer konta który wpisujemy w bankowym formularzu jest numerem konta osoby do której chcemy przesłać pieniądze.  Pozwoli nam to uniknąć przykrych niespodzianek  i zaoszczędzi mnóstwo czasu i nerwów.

 

DARMOWE WYPŁATY Z BANKOMATÓW!