Często otrzymuję pytania „Ile kosztuje konto w banku?” Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Na koszty związane z utrzymaniem konta bankowego mają wpływ następujące czynniki:

  • W jakim banku otwieramy konto
  • Jak aktywnie korzystamy z konta i karty wydanej do rachunku
  • Jakie są nasze miesięczne wpływy na konto
  • W jakim wieku jest posiadacz konta

Na koszt konta bankowego składają się m.in. następujące opłaty:

Aby bardziej zobrazować jakie koszty może generować konto w poszczególnych bankach posłużymy się studium przypadku. Wymyślimy sobie 3 fikcyjne postacie w różnym wieku, które korzystają z kont bankowych w odmienny sposób i korzystają z różnych usług. Następnie w tabeli porównamy ile kosztuje konto bankowe naszych fikcyjnych bohaterów.

Poznaj koszt konta bankowego!

Paweł otwiera konto

Paweł – 23-letni student ekonomii. Swoją przygodę z bankowością rozpoczął stosunkowo niedawno. Pieniądze z bankomatu wybiera raz w miesiącu w kwocie większej niż 100 zł.  10 razy w miesiącu płaci kartą za zakupy w sklepie lub przez internet. Czesne i inne opłaty wykonuje samodzielnie przez bankowość elektroniczną. Mieszka z rodzicami i utrzymuje się z prac dorywczych. Jego przeciętne miesięczne wpływy wynoszą 900 zł.

Sylwia konto w banku

Sylwia – 30-letnia matka dwójki dzieci. Jej dochód stanowi zasiłek 500+ oraz praca zdalna w jednej z warszawskich redakcji. Jej miesięczne wpływy na konto wynoszą ok. 2000 zł. Gotówkę z bankomatu wybiera okazjonalnie nie częściej niż raz na miesiąc w kwocie powyżej 100 zł. Wszystkie przelewy wykonuje przez Internet. Zakupy najczęściej wykonuje w osiedlowym supermarkecie płacąc za nie kartą.

Adam emeryt konto

Adam – 75-letni emeryt. Utrzymuje się z renty w kwocie 860 zł, którą ZUS przelewa mu na konto. Wybiera często niewielkie kwoty w bankomacie średnio wychodzi  15 wypłat po 50 zł. Nie płaci kartą, bo nie ma zaufania do plastikowego pieniądza. Opłaty wykonuje wpłacając gotówkę w Urzędzie Pocztowym.

 PawełSylwiaAdam 
Nest Bank0 zł/m-c0 zł/m-c0 zł/m-cOtwórz konto online!
Bank ING0 zł/m-c0 zł/m-c44,5 zł/m-cOtwórz konto online!
PKO

Konto Za Zero
5 zł/m-c5 zł/m-c81,9 zł/m-cOtwórz konto online
PKO BP
Konto Bez Granic
17,9 zł/m-c17,9 zł/m-c17,9 zł/m-cOtwórz konto online!
mBank Standard0 zł/m-c0 zł23,50 zł/m-c lub 9 zł/m-c gdyby Adam wykupił usługę darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów.
Otwórz konto online!
BGŻ BNP Paribas0 zł/m-c0 zł17 złOtwórz konto online!

W tabeli założyliśmy, że wszyscy nasi bohaterowie dokonują wypłat z obcych bankomatów. Na powyższym przykładzie widać, że sposób używania konta bankowego może mieć wpływ na koszt jego utrzymania. W najgorszej sytuacji był Adam, który bankowość elektroniczną ogranicza jedynie do wypłat z bankomatu. To właśnie wypłaty z obcego bankomatu sprawiły, że w PKO BP utrzymanie „konta za zero”  kosztowałoby Adama prawie 1/10 jego emerytury. Gdyby Adam dokonywał wypłat w bankomacie należącym do PKO to koszt utrzymania rachunku w przypadku „konta” za zero wyniósłby tylko 6,9 za obsługę karty do bankomatu.

Paweł i Sylwia są w zdecydowanie lepszej sytuacji. Gdyby nie pojedyncza wypłata w  obcym bankomacie to prawie wszystkie prezentowane rachunki (z wyjątkiem „Konta bez Granic” w PKO BP) nie wygenerowałyby żadnych kosztów. Warto zauważyć, że zarówno Paweł jak i Sylwia aktywnie korzystają z bankowości elektronicznej. Płacą kartą za zakupy oraz  wykonują samodzielnie przelewy przez Internet. Taka aktywność pozwala im na uniknięcie opłat za konto oraz kartę.

Niekwestionowane pierwsze miejsce w rankingu zajmuje Nest Konto które we wszystkich prezentowanych przez nas przypadkach było darmowe. Nawet nasz emeryt Pan Adam pomimo swojego ograniczonego zaufania do bankowości elektronicznej nie zapłacił za nie ani złotówki.

Jak widzisz na przykładzie naszych fikcyjnych bohaterów, na pytanie ile kosztuje konto w banku możesz śmiało odpowiedzieć, że zależy kto pyta. Cena konta jest uzależniona od wielu czynników.

DARMOWE WYPŁATY Z BANKOMATÓW!