fbpx
konto prywatne czy firmowe?

Czy konto prywatne może być kontem firmowym?

Prawo nie zabrania używania konta prywatnego do celów firmowych. Z konta prywatnego bez problemu możesz wykonywać przelewy do ZUS i US. Niektóre banki nawet ułatwiają ten proces udostępniając w bankowości internetowej kont prywatnych zakładki „Przelew do ZUS” i „Przelew do US” Również przy zwrocie nadpłaconego podatku Urząd Skarbowy nie będzie robił problemu i zwróci przeleje środki na konto prywatne. Ponadto jeżeli jesteś mikroprzedsiębiorcą czyli nie zatrudniasz więcej niż 10 osób a Twój roczny obrót nie przekracza lub suma aktywów nie przekracza 2 mln Euro to należności podatkowe możesz wpłacać nawet przekazem pocztowym.

Z konta osobistego możesz opłacać faktury. Twoi kontrahenci raczej nie będą że płatność otrzymali z Twojego rachunku osobistego.

Problem pojawi się gdy jesteś VAT-owcem

Jeżeli jesteś płatnikiem VAT to korzystanie z konta prywatnego w działalności gospodarczej może okazać się kłopotliwe. Konta prywatne nie są wyposażone w oddzielne rachunki VAT. Gdy Twój kontrahent przeleje Twojej firmie należność w formie split payment to Twój bank zwróci ten przelew na jego konto. Oczywiście zawsze możesz zadzwonić do swojego kontrahenta i poprosić aby wykonał do Ciebie zwykły przelew w którym kwota nie będzie podzielona. Jeśli wystawiasz dużą ilość faktur to takie rozwiązanie może okazać się mało praktyczne. Wtedy lepiej zdecydować się na założenie konta firmowego.

Z kontem firmowym wygodniej

Pomimo, że prawo nie wymaga od przedsiębiorcy posiadania konta firmowego to jednak z kontem firmowym będziesz zarządzał finansami firmy w sposób bardziej komfortowy. Podczas ewentualnej kontroli skarbowej nie będziesz musiał „tłumaczyć się” przed urzędnikiem z transakcji o charakterze prywatnym.

Co Cię powstrzymuje przed otwarciem konta firmowego?

Z pewnością nie chcesz płacić wysokich opłat za utrzymanie rachunku firmowego. We większości banków utrzymanie konta firmowego jest droższe niż koszt prowadzenia konta prywatnego. Masz rację! Warto ograniczać koszty szczególnie gdy dopiero zaczynasz prowadzić działalność gospodarczą i nie jesteś w stanie przewidzieć jakie będą dochody. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieje konto firmowe które nic Cię nie będzie kosztować. Z kontem firmowym w Nest Banku nic nie płacisz za otwarcie i prowadzenie rachunku. Kartę otrzymasz za darmo. Wypłaty ze wszystkich bankomatów są darmowe. Wykonujesz dowolną ilość standardowych przelewów nie płacąc za to ani złotówki. Nest Bank nie stawia żadnych warunków aby Twoje konto firmowe było za darmo.  Aby otworzyć konto firmowe w Nest Banku kliknij w przycisk, który znajduje się poniżej:

Tak, chcę otworzyć konto firmowe w Nest Banku!

DARMOWE WYPŁATY Z BANKOMATÓW!