Rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, czyli w skrócie ROR to jeden z rodzai rachunków bankowych, przeznaczony jedynie dla osób fizycznych, które mogą przekazywać na konto swoje przychody. Powszechnie przez niemal wszystkich rachunek ten nazywany jest po prostu kontem osobistym.

Jego głównym zadaniem z założenia ma być gromadzenie środków pieniężnych oraz przeprowadzaniu ich rozliczeń ( nie obejmuje on jednak tych ponoszonych z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej). ROR posiadać może również osoba niepełnoletnia, pod warunkiem że w dniu założenia konta ukończyła ona 13 rok życia. Dowolny posiadacz ROR może składając stosowne pismo wyznaczyć pełnomocnika działającego w jego imieniu. Każdy rachunek posiada rozliczenie zarówno gotówkowe jak i bezgotówkowe. Bardzo często zanim podejmiemy się otworzenia takiego rachunku wielu zastanawia się czy ROR jest oprocentowany.

Czy ROR jest oprocentowany?

 

Czy ROR jest oprocentowany?

I tak i nie w zasadzie głównie zależy to od banku i od sytuacji gospodarczej jaka aktualnie panuje na rynku. Niestety wraz ze znacznym spadkiem stóp procentowych dość znacząco spadły oprocentowania lokat. Banki niejako bojąc się strat zmniejszyły ilość naprawdę bardzo korzystnych promocji mających przyciągnąć do nich potencjalnych klientów. Ciężko jest znaleźć obecnie dobrze oprocentowany ROR, co nie oznacza że nie ma takiej możliwości, bowiem kilka banków może pochwalić się interesującą ofertą, jeśli osoba chcąca założyć tam konto spełni kilka pewnych warunków. Specjaliści informują, że oprocentowanie poniżej 1% w skali roku nie jest opłacalne z punktu widzenia właściciela konta, szczególnie jeśli banki miesięcznie pobiera opłaty za jego użytkowanie lub korzystanie z karty płatniczej. Są banki które oferują wyższe oprocentowanie ale tylko dla nowych klientów ( pod warunkiem że przez co najmniej 6 ostatnich miesięcy nie korzystali z usług danego banku) dotychczasowi na to niestety liczyć nie mogą. Jednak i nowi nie mogą liczyć na wysokie oprocentowanie jeśli comiesięczne wpływy są mniejsze niż 3000-5000. Przy znacznie większych wpływach oprocentowanie również znacznie spada.

Pewne banki ograniczają je również czasowo tzn. że obowiązuje np. przez 12-24 miesięcy potem systematycznie spada do pewnego poziomu. jeśli będziemy czujni przy podpisywaniu umowy może udać się uniknąć opłat związanych z prowadzeniem konta, co w skali roku wygeneruje może niewielkie, za to jakieś oszczdności. Najwyższe oprocentowanie bardzo często spotykamy w bankach które słono liczą sobie za prowadzenie konta i tego raczej unikajmy, bowiem wbrew pozorom dla nas będzie to nieopłacalne, gdyż płacić będziemy za wszystko – prowadzenie kontra, przelewy, wypłaty z innych banków niż nasz rodzimy. Podsumowując; można znaleźć całkiem przyzwoicie oprocentowany ROR, jednak warto dokładnie zapoznać się z ofertą co najmniej kilku banków. Nie zawsze te najwyższe oprocentowanie będzie tym najkorzystniejszym.

DARMOWE WYPŁATY Z BANKOMATÓW!