Coraz więcej Polaków płaci kartą

Jeszcze kilka lat temu widok osoby płacącej w sklepie przy pomocy karty budził zdziwienie pozostałych kupujących. Dzisiaj jest inaczej. Według statystyk Narodowego Banku Polskiego większość płatności za zakupy wykonujemy bezgotówkowo. Badanie przeprowadzone na zlecenie Narodowego Banku Polskiego wykazało, że aż 61 procent badanych deklaruje, że wykonuje płatności karta debetową lub kredytową częściej niż gotówką.

Aż 95 procent osób posiadających konto w banku oświadczyło, że posiada kartę debetową. W porównaniu z latami 2009 i 2013 nie ma dużych zmian. Zmieniły się za to nawyki Polaków, którzy polubili płatności kartą. W 2013 roku tylko 12 procent posiadaczy konta bankowego deklarował, że woli płacić przy pomocy karty niż gotówki. W roku 2016 aż 24 procent posiadaczy kont bankowych częściej wybiera płatność przy pomocy karty debetowej niż gotówki.

W płatnościach kartą zaktywizowali się seniorzy. Wśród tej grupy społecznej aż 58 procent posiadaczy kart debetowych deklaruje że woli płacić za zakupy przy pomocy plastikowego pieniądza. W roku 2009 częste płatności karta deklarowało tylko 38 procent osób w wieku powyżej 65 roku życia.

Naszym zdaniem do wzrostu popularności płatności bezgotówkowych mogły przyczynić się między innymi karty pozwalające na płatność zbliżeniową. W przypadku płatności zbliżeniowych transakcja odbywa się bardzo szybko, a jeśli dokonujemy zapłaty w kwocie niższej niż 50 zł to nie musimy nawet wprowadzać PIN-u. Już po kilkunastu sekundach od przyłożenia karty do terminala proces płatności jest zakończony. W ostatnich latach również wzrosła liczba punktów handlowych i usługowych akceptujących płatności kartą, a płacenie bezgotówkowe stało się modne. Ciekawi jesteśmy czy za kilka lat płatności „plastikiem” nie zastąpią inne formy płatności bezgotówkowych, które nie wymagają posiadania przy sobie karty debetowej np. BLIK.