Jak bezpiecznie wykonywać przelewy przez Internet

Bezpieczne wykonywanie przelewów z konta przez Internet

Wykonujesz przelewy z konta przez Internet? Sprawdź jak robić to bezpiecznie!

Konta bankowe są łakomym kąskiem dla hakerów. W celu ogołocenia rachunków bankowych wymyślają coraz to nowsze metody. Czasami jest to podstęp jak np. wysyłanie w imieniu banku fałszywych maili a często jest to złośliwe oprogramowanie. Wirus zainstalowany w komputerze lub telefonie podmienia numer konta bankowego odbiorcy przelewu w taki sposób, że finalnie środki trafiają na konto przestępcy zamiast do osoby do której chcemy przelać pieniądze. Całkowicie wyeliminować ryzyka się nie da, ale można je znacznie zminimalizować stosując się do kilku prostych zasad.

Oddzielny komputer dedykowany tylko do obsługi bankowości internetowej

Najbezpieczniejszą metodą, choć trochę kłopotliwą jest wykonywanie przelewów z innego komputera niż ten którego używamy do innych celów. Najlepiej zakupić jakiś stary niedrogi sprzęt i używać go tylko i wyłącznie do wykonywania przelewów.

Sprawdzaj numer konta na ekranie zanim zatwierdzisz przelew

Przed zaakceptowaniem przelewu zawsze należy sprawdzać czy numer konta bankowego widoczny na ekranie jest na pewno tym numerem na który chcemy wykonać przelew. Złośliwe oprogramowanie często podmienia numer konta, który kopiujemy do schowka na numer konta należący do przestępcy lup podstawionego przez niego tzw „słupa”

Sprawdzaj dane w SMS-ie od banku

Zdarzały się przypadki, że pomimo tego, że na ekranie komputera widniał prawidłowy numer konta odbiorcy przelew trafiał na konto hakera. Wirus potrafił w przeglądarce przesłonić numer konta odbiorcy przelewu na taki numer „który chcemy widzieć”. Aby w porę wykryć próbę oszustwa należy sprawdzić treść SMSa z kodem do potwierdzenia transakcji który otrzymujemy na telefon komórkowy. Większość ludzi czyta tylko kod pomijając inne informacje.  SMS od banku oprócz kodu zawiera również wartość transakcji oraz kilka cyfr numeru konta odbiorcy przelewu. Warto sprawdzić przed zatwierdzeniem transakcji czy widoczny w SMS-ie fragment numeru konta pokrywa się z numerem konta na który chcemy wykonać przelew.

Używaj osobnego telefonu do odbierania kodów jednorazowych z banku

Do odbierania bankowych kodów jednorazowych bezpiecznie jest używać jakiegoś starego modelu telefonu. Stare telefony trudniej jest zainfekować. Jeśli korzystamy z tokena to warto go zamienić na potwierdzenia SMS-em. W przypadku tokena poza kodem do potwierdzenia operacji nie widzimy takich danych jak numer konta odbiorcy i wartość wykonywanego przelewu.

Jeśli już padniemy ofiarą hakera to należy jak najszybciej zawiadomić o tym bank. Jeżeli zorientujemy się i zadziałamy w miarę szybko to bank ma możliwość zatrzymania takiego przelewu zanim on trafi na konto przestępcy.